Tijdens de Week van de Mentale Gezondheid bezocht Prinses Viktória de Bourbon de Parme vandaag Taalklas Lelystad. Als beschermvrouwe van Save the Children vraagt zij aandacht voor de mentale gezondheid van kinderen met een vluchtachtergrond. Kinderen die zich nú goed ontwikkelen, kunnen later volwaardig meedoen in de maatschappij, TeamUp draagt hieraan bij.
Kinderen die oorlog en vlucht hebben meegemaakt lopen drie keer meer risico op PTSS en angststoornissen. Toch bereikt minder dan 20 procent van hen passende geestelijke gezondheidszorg. De prinses woonde een TeamUp-sessie bij en sprak met leerlingen, leerkrachten en begeleiders over de impact van stress en trauma.
"Elk kind moet zich veilig kunnen voelen en de mogelijkheid hebben zich te ontwikkelen. Kinderen die oorlog en vlucht hebben meegemaakt dragen vaak onzichtbare littekens met zich mee", aldus Prinses Viktória. "Daarom is het zo belangrijk om deze kinderen nu te helpen, zodat zij weer perspectief en vertrouwen in de toekomst krijgen."

Groepsfoto van de Taalklas Lelystad
Mentale druk onder kinderen in de opvang neemt toe
De zorgen over de mentale gezondheid van kinderen met een vluchtachtergrond nemen toe. Met bijna 20.000 kinderen in de Centrale Opvang Asielzoekers groeit een generatie op in een schadelijke 'wachtstand'.
Daarnaast ervaren jongeren met een migratieachtergrond vaker discriminatie en uitsluiting, wat negatieve gevolgen heeft voor hun zelfvertrouwen, identiteitsontwikkeling en schoolprestaties. Concentratieproblemen, slaapproblemen en gevoelens van somberheid komen daardoor vaker voor.
"Een kind dat voortdurend in de overlevingsstand staat, komt niet toe aan leren, spelen of integreren," zegt Merel Groen, projectleider TeamUp op School. "Hoe sneller die hulp beschikbaar is, hoe beter dat is voor het kind én voor de samenleving."
Over Teamup
TeamUp is een programma van Save the Children en War Child dat psychosociale ondersteuning biedt aan kinderen van 6 tot 18 jaar. In 2025 namen bijna 5.800 kinderen deel op 61 opvanglocaties. Het programma werkt grotendeels non-verbaal, via sport en spel, zodat alle kinderen vanaf dag één kunnen meedoen.